Nenumaldomai artėjant purvui ir sniegui, vairuotojai jau pradeda svarstyti apie žieminių padangų pirkimą. Siekiantys išvengti kasmetinio padangų montavimo renkasi universalias padangas, o norintys geriausių sukibimo savybių ir saugumo negaili pinigų žieminių ir vasarinių padangų komplektams.
Nors padangų montavimas yra sąlyginai nebrangi paslauga, pačios padangos gali kainuoti šimtus eurų. Nors automobilio estetika labai priklauso nuo ratlankių ir padangų dydžio, tikrai vertėtų apsvarstyti mažesnių ratų įsigijimą žiemos sezonui.
Kodėl ir kada reikia keisti žiemines padangas?
Pagrindiniai skirtumai tarp žieminių ir vasarinių padangų yra du: protektoriaus dizainas bei gumos mišinio tipas. Protektoriaus ypatybės dažniausiai pastebimos plika akimi, kadangi žieminės padangos turi aštresnį ir grubesnį dizainą bei daugiau siaurų tarpelių vandeniui patekti. Tačiau, žieminės padangos yra gaminamos iš specialaus gumos mišinio, kuris tinka naudojimui žemesnėje nei +7°C temperatūroje. Todėl jos puikiai optimizuotos naudojimui žiemiškose temperatūrose.
Lietuvoje kiekvienais metais privaloma pakeisti vasarines padangas į žiemines iki lapkričio 10 dienos. Mažiausias leistinas žieminių padangų protektoriaus gylis lengviesiems automobiliams yra 3 mm.
Ratlankių ir padangų dydžiai privalo atitikti gamintojo rekomendacijas
Jeigu ruošiatės įsigyti kito dydžio ratlankius ar padangas, būtinai privalote įsitikinti, kad tokie dydžiai yra automobilio gamintojo rekomendacijose. Įsigiję netinkamo dydžio ratus ne tik galite visai jų neuždėti, bet ir rizikuojate pakenkti savo saugumui bei automobiliui.
Pavyzdžiui, kuo galingesnis automobilis, tuo jam reikia geresnės stabdžių sistemos. Todėl galingus variklius turintys automobiliai dažniausiai yra aprūpinti dideliais stabdžių suportais ir diskais, trukdančiais uždėti mažesnius ratlankius.
Dar viena problema su nestandartinių dydžių ratais yra netikslūs greičio parodymai spidometre. Automobilio greitį dažniausiai matuoja ABS davikliai ratuose – jie matuoja kiek kartų per tam tikrą laiko tarpą apsisuka ratas ir nustato, kokiu greičiu juda automobilis. Tačiau, jeigu padangos yra per aukštos ar per žemos tai apsisukimų skaičius pakinta, o greitis bei įveikiamų kilometrų skaičius tampa netikslūs.
Galiausiai, viskas atsiremia ir į saugumą. Montuodami mažesnius ratus nei numato automobilio gamintojas jūs šiek tiek sumažinate paviršių, kuris sukimba su kelio danga. Taigi, jeigu užmontuojami mažesni ratai nei numatė gamintojas, kyla rizika netikėtai prarasti kontrolę.
Privalumai pasirinkus mažesnius žieminius ratus
Dažnai mažesnius ratlankius vairuotojai renkasi žiemos sezonui. Iš tiesų, toks įprotis suteikia privalumų.
Lengviau įveikiamas sniegas
Jeigu palygintume plačias ir žemo profilio padangas su siauromis, aukšto profilio padangomis, tai pastarosios daug lengviau “pjauna” per sniegą ir pasiekia žemės paviršių, taip užtikrinant optimalų sukibimą. Tuo tarpu, plačios žemo profilio padangos tiesiog suspaudžia sniegą ir padidina akvaplaningo riziką.
Mažesnė kaina
Padangų kaina labai priklauso nuo jų dydžio. Pavyzdžiui, R17 bei R16 padangos žiemai, kainos atžvilgiu, nelabai skiriasi. Tačiau, R18 bei R19 padangų kainos jau šokteli.
Geresnis komfortas
Jeigu ant automobilio planuojate montuoti mažesnius ratlankius, tai, siekiant išlaikyti bendrą rato dydį, jums reikės aukštesnio profilio padangų. Tai suteikia geresnę amortizaciją ir žymiai geriau apsaugo ratlankius nuo pažeidimo važiuojant duobėtu keliu.Taigi, įprastai vieninteliai mažesnių ratlankių trūkumai yra suprastėjusios sportiškumo savybės bei estetika. Tačiau, pasirinkdami mažesnius ratlankius jūs gaunate geresnį komfortą ir gerokai sumažinate ratlankių pažeidimo riziką. Jeigu nežinote, kokio dydžio padangos rekomenduojamos jūsų automobilio gamintojo, žiemines padangas pagal automobilį galite išsirinkti čia: https://melga.lt/3-padangos/ziemines-padangos.