Likus mėnesiui iki pajamų deklaracijos pabaigos, kai kurie gyventojai, panašu, neskubėjo deklaruoti. Valstybinė mokesčių inspekcija ragina atkreipti dėmesį į šiuos kvietimus, ypač tuos, kuriems reikia pateikti deklaracijas. aiškinamasi, ką reikia žinoti apie pajamų deklaravimą, kad būtų lengviau, ir ką daryti, kad patobulintumėte savo piniginę.
VMI Vilniaus apskrities viršininkė Virginija Ginevičienė sakė, kad šiemet pajamų deklaravimas prasidėjo neregėtu būdu – kovo 1 dieną ji pasiekė 202 tūkst. Gyventojai susigrąžina permokėtą gyventojų pajamų mokestį (GPM). Iš viso grįžo 54 mln. Finansų ir kreditų valdymo asociacijos (FIKVA) narė mokesčių ekspertė Asta Narvilienė paaiškina: ar atsidurs tarp tų laimingųjų, kuriems bus grąžinti pinigai, ar vis dėlto bus skolingas valstybei, žmogus sužinos tik pateikęs pajamų deklaraciją.
Deklaracijoje ne visada nurodomos visos gyventojų gautos pajamos
Be to, į VMI parengtą preliminarią pažymą gali tekti įtraukti ir užsienyje uždirbtas pajamas, gyventojų nuomos pajamas, pajamas iš turto pardavimo. Kartais atlyginimą gaunantis asmuo gali turėti teisę mokėti neapmokestinamąjį pajamų mokestį (NPD), o pateikiant deklaraciją gali aiškiai nurodyti, kad jam teks mokėti GPM. Pajamų mokesčio priemoka gali susidaryti todėl, kad Lietuvoje yra tokia tvarka, jog, didėjant metinėms žmogaus pajamoms, mažėja NPD suma. Vadinasi, jeigu per metus jūs gavote darbo užmokestį ir buvo pritaikytas NPD, bet tais metais gavote papildomų pajamų iš nuomos, iš turto pardavimo, metų gale paaiškės, kad esate skolingas biudžetui, nes jūsų metinės pajamos buvo didesnės ir NPD jums priklauso mažesnis. Tą dydį, ar jis yra taikomas, ar ne, žmogus gali pasirinkti darbovietėje, nes metinis NPD yra skiriamas tik su darbo santykiais susijusioms pajamoms apmokestinti. Gyventojas, dirbdamas savo darbdaviui, pildo prašymą, ar nori, kad kas mėnesį jam būtų taikomas papildomas NPD, ar ne.
Pavyzdys:
Jeigu gyventojas 2020 metais, už kuriuos dabar ir teikiamos deklaracijos, uždirba minimalų darbo užmokestį, t. y. 607 eurus, ir darbdavys jam pritaikė NPD, per metus jam iš viso neapmokestino 4 800 eurų. Bet jei metų gale paaiškėjo, kad gyventojas buvo gavęs kitų neapmokestinamųjų pajamų, tuomet NPD sumažėja, atsižvelgiant į jo metines pajamas. Per metinę pajamų deklaraciją yra perskaičiuojama pajamų mokesčio prievolė. Tuomet gali susidaryti mokėtina mokesčio suma. Jeigu NPD gyventojui nėra taikomas, tai reiškia, kad apmokestinamos visos jo gaunamos pajamos, todėl ir mokesčiai mokami už visas gautas pajamas. Jam gyventojų pajamų mokesčiu buvo apmokestinamas visas uždarbis nuo pirmo cento. Tuomet metų gale mokėtina suma nesusidarys, bet perskaičiavus gali paaiškėti, kad susidarys mokesčio permoka.
VMI tikrins ir nuomos skelbimus
Paklausta, ar VMI turi galimybę pasitikrinti, ar gyventojai yra gavę papildomų pajamų, pavyzdžiui, išnuomoto būsto, tačiau pajamų nedeklaravo, V. Ginevičienė teigė, kad VMI gali fiksuoti kai kurias, bet ne visas tokių pajamų. Visi, vykdydami tam tikrą veiklą, privalo žinoti metų pabaigoje mokėtiną pajamų mokestį. Daug duomenų gauname iš trečiųjų asmenų. Pavyzdžiui, gyventojui išnuomojus [nekilnojamą turtą] juridiniam asmeniui, gausime informaciją. iš kitų šaltinių arba nustatyti. Taip pat inspekcija gauna pranešimų apie nuomojamus būstus. VMI atstovė teigia, kad čia labai svarbus pačių žmonių sąmoningumas: Jeigu aš gaunu pajamų ir tos pajamos yra apmokestinamos, man yra prievolė tinkamai sumokėti mokesčius valstybei, nes mokesčiai, mokami valstybei, sugrįžta tiems patiems gyventojams. Jeigu mes nustatome, kad žmogus nesąžiningai pasielgė, nuslėpė mokesčius, taikomos įvairios poveikio priemonės. Nustatyti yra galimybių ir tikrai raginame nelaukti, kad mes kreipiamės su atitinkamomis priemonėmis, o sąmoningai užpildyti deklaraciją, įrašyti tas nuomos pajamas ir sumokėti atitinkamai mokesčius.