„Kurk savo verslą“, šis raginimas pasigirsta dažnai. Kyla klausimas, kur rasti tinkamą idėją, kur ją rasti ir kaip pradėti savo verslą? Pabandysiu paneigti kai kuriuos mitus. Pirmas nesusipratimas yra tas, kad bet kuri idėja pati turi tam tikrą vertę. Tiesą sakant, nepatyręs žmogus dažniausiai galvoja, kad idėja yra vertybė, o tik svajoja, kaip ją pristatyti. Viskas atrodys taip – kai turėsi, kitą dieną būsi milijonierius ir viskas vyks kaip Pelenės istorijoje. Deja, taip nėra. Įgyvendinant šią idėją – visiškas nulis. Paprastai žmonės to neįvertina. Atvirkščiai, radę idėją, niekam nesakę bandė ją nuslėpti, o galiausiai niekaip neįgyvendino. Iš tikrųjų pirmas dalykas, ką reikia suprasti, kad savaime idėjos vertė yra nulinė. O pasiruošti, daug dirbti, kad kažką padaryti ir padaryti geriau, gražiau, aukščiau negu kiti, čia iš tikrųjų yra stebuklas.
Kur rasti gerų verslo idėjų?
Antras nesusipratimas – idėjų mažai. Reikia jų ieškoti kaip aukso ar deimantų. Taip tikrai nėra. Šiuo metu aplink mus yra daug daugiau idėjų nei žmonių, kurie norėtų pabandyti. Tiesą sakant, technologiniai laimėjimai ateis netrukus. Taigi šiais metais, pavyzdžiui, kalbame apie dirbtinį intelektą, dronus, robotus, minčių skaitymą, daiktų spausdinimą ir visa kita. Kiekvienoje vertikalioje srityje gali būti šimtai skirtingų verslo modelių, ir jūs galite pabandyti juos įgyvendinti. Net ir šią sekundę yra keletas tūkstančių idėjų, kurių ne tik kad niekas neslepia, jos tiesiog egzistuoja, atsiranda šimtais kas minutę, kas sekundę. Bet žmonių, kurie sako, jog paimsiu šitą idėją ir investuosiu, bent jau kažkiek savo laiko, kad pabandyti kažką sukurti, iš tikrųjų tokių žmonių yra mažai. Taigi, karjeros pradžioje to nelabai suvokia, irgi žiūrima kaip visi – nepatikliai.
Kaip atpažinti galimas verslo idėjas?
Labai geras klausimas. Tai tikrai priklauso nuo to, į kurią pusę pažvelgsi. Papasakosiu, kaip investuotojai elgiasi su idėjomis. Tam tikru mastu tai padės potencialiems verslininkams suprasti, ką galvoja investuotojai. Galbūt jūs pats turite panašių minčių. Žinokite, kada, kaip ir į kokius investuotojus kreiptis pagalbos.
Viskas prasideda nuo profesionalaus stebėjimo, ką vadiname tam tikromis proveržio vertikalėmis. Pavyzdžiui, spausdinti daiktus, dronus, dirbtinį intelektą. Tada bandai įsigilinti ir suprasti, kas atsitiko šiame vertikaliame lauke, kas ką padarė, kas ką pristatė ir kas pažadėjo pristatyti. Tai ne kas kita, kaip valandą per dieną žiūrėti naujienas. Internete yra daug išteklių, o kiekvieną rytą galite atidaryti delfinų portalą, kad pamatytumėte, kas vyksta. Jei neturite fantazijos, tiesiog žiūrėkite naujienas, kad suprastumėte bendruomenę… Dabar viena iš karštų sričių – virtualūs pašnekovai. Vietoj to, kad žmogui eiti į interneto svetainę ir pačiam ieškoti informacijos, tiesiog turi labai paprastą langelį ir kaip susirašinėji su žmogumi paprastai per telefoną, taip pat gali susirašinėti su robotu, kuris jau turi priėjimą prie viso informacinio žinyno, ir tada tau žmogiškąja kalba atsako į žmogiškus klausimus, labai paprastai pateikia tą informaciją pokalbio formatu. Tai manyčiau, kad toks principas, kur iš tikrųjų tu seki iš pat pradžių proveržio vertikales, po to išgrynini verslo modelius, po to supranti, kurie iš jų, dėl įvairių priežasčių, – tavo patirties, kontaktų rato, supratimo, resursų, kontaktų, ko tiktai nori, partnerių, – konkrečiai tau yra šiek tiek daugiau šansų įgyvendinti negu kažkam kitam, ir tada imiesi. Taigi, čia vėl nėra kvantinė fizika ir labai paprasta. Klausimas vėl susiveda į tai, kaip žmogus – ar iš tikrųjų aš tikiu savimi, savo jėgomis, iš tikrųjų noriu kažką pasiekti tam, kad bent jau kokius metus laiko skirti savo idėjos įgyvendinimui.