Pasirinkti tinkamus šviestuvus savo namams yra labai svarbi patogios ir patrauklios gyvenamosios erdvės kūrimo dalis. Apšvietimas gali turėti didelę įtaką kambario atmosferai ir funkcionalumui. Patys puikiai suprantame, kad darbo kambaryje ar svetainėje norisi visiškai kitokio apšvietimo nei vonioje ar miegamajame. Tačiau, kadangi dabar parduotuvėse yra tiek daug galimybių, gali būti labai lengva suklysti renkantis tinkamus šviestuvus. Štai keletas dažniausiai daromų klaidų, kurių reikėtų vengti.
1. Nepagalvojama apie patalpos paskirtį
Prieš perkant šviestuvus būtina apgalvoti, kokia yra patalpos, kur jie bus statomi arba kabinami, paskirtis. Pavyzdžiui, kaip jau minėjome įžangoje, gyvenamojo kambario apšvietimo poreikiai skirsis nuo virtuvės ar miegamojo apšvietimo poreikių.
Svetainėje reikia derinti aplinkos, užduočių ir akcentinį apšvietimą, o miegamajame – švelnų ir atpalaiduojantį apšvietimą. Visada gerai turėti galimybę jį reguliuoti, tad apsvarstykite dimeriuojamo apšvietimo arba tokių dalykų, kaip LED juostos įrengimą.
Neatsižvelgus į kambario paskirtį, gali būti pasirinktas netinkamas apšvietimas, neatitinkantis numatytų tikslų. Net ir gražiausi pakabinami šviestuvai nebūtinai gelbės situaciją…
2. Tinkamai neįvertinamas patalpos dydis bei išplanavimas
Renkantis šviestuvus taip pat reikėtų atsižvelgti į patalpos dydį ir išplanavimą. Savaime suprantama, kad didelėje patalpoje reikės daugiau apšvietimo nei mažesnėje, o patalpoje su aukštomis lubomis gali prireikti aukštesnių arba ilgesnių kabančių šviestuvų. Panašiai reikėtų atsižvelgti ir į patalpos išplanavimą, nes tam tikroms zonoms gali reikėti labiau koncentruoto apšvietimo nei kitoms.
Orientuotis reikia į individualius patalpų reikalavimus, planuojamą savo laiko leidimą bei poreikius. Pavyzdžiui, jeigu ant sofos planuojate skaityti knygas ir ilsėtis, čia reikėtų ir pastatomo šviestuvo, toršero arba gretimo sieninio šviestuvo, kad net ir tamsesniu paros metu pakaktų šviesos kiekio.
3. Neįvertinama šviesos temperatūros įtaka
Šviestuvų lempučių skleidžiamos šviesos temperatūra yra esminis veiksnys, padedantis sukurti norimą kambario atmosferą. Šilta balta šviesa (2700 – 3000 K) idealiai tinka jaukiai ir kviečiančiai atmosferai sukurti, o šalta balta šviesa (4000 – 4500 K) – toms patalpoms, kurioms reikia ryškesnio ir labiau koncentruoto apšvietimo, pavyzdžiui, virtuvėms ir darbo vietoms.
Dabar, aišku, galima įsigyti ir išmanias bei reguliuojamas lemputes. Spalvas ir ryškumą galima keisti vos keliais mygtukų paspaudimais telefone. Tačiau 90 % atvejų užtenka tik dimeriuojamos baltos šviesos, o galbūt miegamajame ar svetainėje, kai norisi unikalių patirčių (pvz., žiūrint filmą ar priimant svečius) apsimoka keisti į kažkurią spalvą. Kalbant apie jas…
4. Iš principo ignoruojami dimeriai bei išmaniosios apšvietimo sistemos
Vis labiau populiarėja dimeriai ir išmaniosios namų sistemos, leidžiančios namų savininkams reguliuoti apšvietimą pagal savo poreikius ir pageidavimus. Svarbu rinktis šviestuvus, suderinamus su dimeriuojančiais jungikliais ir išmaniųjų namų sistemomis, kad būtų galima geriau valdyti apšvietimą. Tokios lemputės yra brangesnės, tačiau tikrai to vertos, kadangi tarnauja tiek pat ar net dar ilgiau, o suteikia milžinišką laisvę sukurti tokią atmosferą, kokios norite jūs.
Tada tas pats kambarys gali tikti ir darbui, ir poilsiui. Pakanka tik pakeisti apšvietimą.
5. Pasirenkamas gražus šviestuvas, negalvojant apie bendrą patalpos estetiką
Dabartinės interjero dekoro tendencijos mėgsta minimalizmą derinti su labai detaliais elementais. Sukuriamas derinys žavi ne tik žmones, tačiau ir stiliaus ekspertus. Būtent tam tikslui pasirenkami detalūs, unikalių formų, detalūs lubiniai arba sieniniai šviestuvai. Tačiau daug kas neįvertina to, jog minimalizmas ir maksimalizmas turi derėti, tad negalima visko rinktis aklai. Šviestuvas turi būti ne tik gražus, tačiau ir derėti prie likusios visumos.
Visada reikėtų atsižvelgti į šviestuvų stiliaus kategoriją. Turite galvoti, kad jie papildytų bendrą kambario dizainą. Šviestuvai, per smarkiai kontrastuojantys patalpos stiliui ar spalvinei gamai, gali net sumenkinti bendrą erdvės atmosferą ir dizaino sprendimus.
Išvados
Pabaigai, išsirinkti tinkamus šviestuvus savo namams gali būti nelengva užduotis, tačiau, vengdami šių dažniausiai daromų klaidų, turėtumėte neprašauti pro šalį. Atsižvelgdami į patalpos paskirtį, dydį ir išdėstymą, spalvų temperatūrą, suderinamumą su dimeriavimu ir išmaniųjų namų sistemomis, taip pat į bendrą estetinį planą, galite sukurti gerai apšviestą ir patrauklią gyvenamąją erdvę, atitinkančią jūsų poreikius ir pageidavimus.