Šiltnamiai gaminami įvairūs, jie skiriasi savo danga, forma, aukščiu, dydžiu ir pan. Kaip gi išsirinkti tokį šiltnamį, kuris jums labiausiai tiktų? Šiltnamio pasirinkimas visų pirma priklauso nuo to, ką planuojate jame auginti. Tai apsprendžia šiltnamio aukštį. Jeigu auginsite žemaūgius augalus, tokius kaip salotos, ridikėliai, paprikos ar žemaūgiai pomidorai ir pan., galite rinktis žemesnį šiltnamį, Tokiu atveju jums tikrai užteks 1,30–1,40 metro aukščio sienų. Tačiau jeigu planuojate auginti agurkus ar aukštaūgius pomidorus, tada šiltnamio sienų aukštis turėtų būti 1,60–1,80 metro.
Renkantis šiltnamį, būtina įvertinti jūsų ir jūsų šeimos poreikius, nuo to priklauso, kokio dydžio turi būti jūsų šiltnamis. Pavyzdžiui, jeigu šeima vidutinė – 4-5 asmenys, tai jai užteks tiek pomidorų, kiek jų galima užauginti 12 kv. metrų šiltnamyje. Kita vertus, viename šiltnamyje dažniausiai auginamos įvairios daržovės, tad visada geriau pasirinkti erdvesnį ir ilgesnį šiltnamį. Tačiau atminkite, jeigu norite gauti maksimalų daržovių derlių, šiltnamį turite tinkamai prižiūrėti.
Šiltnamyje svarbu geras vėdinimas, ypač jeigu jame auginami pomidorai. Šiltnamiai gaminami su skirtingomis vėdinimo sistemomis, tačiau geriau rinktis vėdinamą per stogą. Šiuo atveju įkaitęs oras kils aukštyn ir pasišalins per stoglangius. Tinkamai kontroliuoti vėdinimą labai svarbu, kad augančios daržovės neperkaistų arba nepasišalintų visa augalams reikalinga šiluma. Todėl pagalvokite, ar turėsite galimybę reguliuoti šiltnamio vėdinimą, tai yra atidaryti ir uždaryti stoglangius. Jeigu ne, turėtumėte pasirūpinti automatiniais langų atidarytuvais.
Šiltnamiai būna skirtingų dangų: polikarbonato, plastikinės plėvelės arba stiklo. Tačiau stiklas neatsparus smūgiams, todėl naudojamas vis rečiau. Polikarbonato danga gerai sulaiko šilumą, laužia saulės spindulius – augalai apsaugomi nuo perkaitimo, šios dangos nereikia ypatingai prižiūrėti, o atrodo ji estetiškai. Pagrindinis minusas – dulkių pritraukimas, dėl to, laikui bėgant, į šiltnamį patenka mažiau saulės.
Plastikinės plėvelės danga yra ekologiška, ją lengva plauti. Dabar gaminamos labai tvirtos plėvelės, jos gali ištarnauti apie 10 metų. Tačiau suprantama, kad tokia plėvelė kainuos daugiau. Plastikinė plėvelė blogiau sulaiko šilumą. Vis dėl to jau daugybę metų žmonės sėkmingai augina įvairiausias daržovės šia danga dengtuose šiltnamiuose.
Be visų šių patarimų, atminkite, kad, įrengiant šiltnamį, labai svarbu tinkamai paruošti jo pamatą, jis turi būti lygus ir horizontalus, kitaip bus sunku montuoti šiltnamį ir jį uždengti, šiltnamis bus nelygus. Šiltnamio stiprumas labai priklauso nuo jo karkaso tvirtumo, o tai priklauso nuo to, ar šiltnamis sumontuotas ant lygaus pagrindo. Pamatai gali būti liejami iš betono, tačiau pastaruoju metu tai nėra populiaru. Dabar dažniausiai renkamasi šiltnamiai, kurių pamatas aliuminis arba cinkuoto plieno, nes tam nereikia papildomų išlaidų ir nekyla šiltnamio tvirtinimo problemų, be to, labai paprasta keisti šiltnamio vietą.